SZKOLNE KOŁO CARITAS
Rok szkolny 2018/2019

Sprawozdanie z działalności Szkolnego Koła Caritas w I semestrze

Rok szkolny 2016/2017

Zarząd Szkolnego Koła Caritas w roku szkolnym 2016/2017
Wrzesień
"Podziel się posiłkiem"
Pod takim hasłem Bank Żywności zorganizował w dniach 23 - 24 września br. zbiórkę żywności, w której wzięli udział także członkowie naszego Szkolnego Koła Caritas. Zebrana żywność trafi do organizacji, które pomagają szczególnie niedożywionym dzieciom. Młodzież z ogromnym zapałem włączyła się w to przedsięwzięcie i kosze szybko napełniały się przetworami, konserwami, mlekiem, płatkami śniadaniowymi i wieloma innymi produktami. Serdecznie dziękujemy tym wszystkim, którzy otworzyli swe serca na potrzebujących.
Zobacz

Zaczynamy z Duchem Świętym...
Dożynki.
Dnia 11 września o godzinie 1530 odbyła się w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Żukowie msza dziękczynna za tegoroczne zbiory, którą poprowadził ks. proboszcz Czesław Las. Gospodarzem święta w tym roku ogłoszono sołectwo Pępowo.
Po części oficjalnej na placu przy plebanii odbył się kilkugodzinny festyn. Wolontariusze SK Caritas raczyli mieszkańców Żukowa i okolic wyśmienitym bigosem, chlebem ze smalcem, słodką watą oraz różnorodnymi ciastami.
Pogoda dopisała, więc uczestnicy dożynek miło spędzili niedzielne popołudnie.
Czytaj więcej


Rok szkolny 2015/2016

Podsumowanie pracy Szkolnego Koła Caritas w roku szkolnym 2015/2016
Akcja "Pola Nadziei" - 24.04.2016

Rok szkolny 2014/2015

Szkolne Koło CARITAS istnieje w naszej Szkole - Publicznym Gimnazjum im. Jana Heweliusza w Żukowie od września 2005 r.
Dnia 09 grudnia 2005 r. otrzymaliśmy "AKT POWOŁANIA SZKOLNEGO KOŁA CARITAS" , które otrzymało moc prawną 02 grudnia 2005 r.
Tego dnia SKC otrzymało Patrona, którym jest Św. JOANNA BERETTA MOLLA.
Nadzór i opiekę nad Kołem sprawuje, zgodnie ze statutem - Dyrektor Gimnazjum -
Pani Mirosława Żołna i Pani Wicedyrektor Alicja Patoka
Asystentem kościelnym jest Ks. Czesław Las, proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego w Żukowie.
Koło obecnie liczy 74 uczniów naszej Szkoły oraz 13 nauczycieli, którzy pełnią rolę opiekunów:
Pani Mariola Aranowska
Pan Janusz Cirocki
Pani Barbara Dawidowska
Pani Janina Fularczyk - Grota
Pani Joanna Giezek
Pani Karolina Hara
Pani Barbara Kostecka
Pani Aleksandra Łapa
Pani Natalia Leszczak
Pani Barbara Romaniak
Pani Dorota Stubińska
Pani Grażyna Wawrzyniak
Pani Joanna Wenta

Spośród wymienionych Nauczycieli koordynatorem jest pani Barbara Dawidowska.
Pracą Koła kieruje Zarząd , w którego skład wchodzą:
- ANGELIKA ŁACHOWSKA kl. III c - przewodnicząca
- KAMILA HILDEBRAND kl. II b - zastępca przewodniczącej
- ANNA PIASK kl. III c - sekretarz
- ANETA WITOS kl. III a - skarbnik

Spotkania formacyjne odbywają się co drugi tydzień w sali 31c:
* środa - na 7 godz. lekcyjnej: 1340 - 1425
* środa - na 9 godz. lekcyjnej: 1530 - 1615
* czwartek - na 9 godz. lekcyjnej: 1530 - 1615

"Nie czekaj na nadzwyczajne okoliczności, aby uczynić coś dobrego, korzystaj raczej z codziennych sytuacji."
J. P. Richter

Działania szkolnego koła CARITAS
Stałe akcje SKC
Styczeń
3. Dzień Seniora
Pomoc w organizacji Dnia Seniora

2. Odwiedziny u chorych
W poniedziałek, 26 stycznia 2015 roku młodzież z SKC im. św. Joanny Beretty Molii z naszego Gimnazjum oraz młodzież z PZC im. św. Siostry Faustyny przy parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Żukowie odwiedziła osoby chore, przebywające w Gdańskim Centrum Rehabilitacji Dzierżążnie.
Odwiedziny chorych z tego szpitala należą już do comiesięcznej tradycji żukowskich Kół Caritas. Jednak dzisiejsza wizyta miała wymiar szczególny - stała się okazją do świętowania Światowego Dnia Chorego, który obchodzimy 11 lutego każdego roku. Z tej okazji młodzież wręczyła hospitalizowanym i personelowi wykonane przez siebie małe upominki - serduszka z papieru zawierające sentencję oraz "słodkie niespodzianki". Wolontariusze przeszli przez cały szpital, od sali do sali, składając życzenia, rozmawiając oraz śpiewając kolędy.
Było to dla nas wszystkich bardzo ubogacające spotkanie! Chcieliśmy przekazać chorym odrobinę radości i dobroci, a mamy wrażenie, że to my otrzymaliśmy dużo więcej: serdeczność, wdzięczność i ciepło płynące z tak wielu serc, które potrafią cieszyć się z każdego najmniejszego odruchu naszych serc! Za dar tego spotkania jesteśmy bardzo wdzięczni i już przygotowujemy się do kolejnego wyjazdu!
Zdjęcia z odwiedzin>>

1.Orszak Trzech Króli
Zdjęcia z Orszaku Trzech Króli>>

Grudzień
1. Gala Wolontariatu
5 grudnia przypada Światowy Dzień Wolontariusza. Z tej okazji Centrum Wolontariatu w Gdańsku, na czele z ks. Piotrem Brzozowskim - opiekunem Szkolnych Kół Caritas w Archidiecezji Gdańskiej zorganizowali spotkanie dla wolontariuszy ze Szkolnych i parafialnych Kół Caritas.
Nasze SKC było reprezentowane przez:
- Dominikę Groth kl. II f
- Nikolę Gruchała kl. I h
- Bartłomieja Nofz kl. I e
oraz Panią Barbarę Dawidowską
Podczas spotkania obejrzeliśmy piękna prezentację nt. "Niewidzialnej ręki" oraz byliśmy świadkami przyznania nagród "Wolontariusza oku 2014" wybranym Kołom Caritas.
Zdjęcia z gali>>
2.Światowy Dzień Anioła

3. Ogólnopolska akcja "TAK POMAGAM"
W piątek, 12 grudnia i w sobotę, 13 grudnia 2014 nasze SKC wraz z PZC z parafii Miłosierdzia Bożego włączyło się w ogólnopolska akcję "TAK POMAGAM", polegającą na zbiórce długoterminowej żywności, słodyczach - w marketach. My oczekiwaliśmy na dar od klientów żukowskich sklepów: BIEDRONKI i DELIKATESÓW.
Akcja okazała się bardzo owocną. Zebraliśmy ponad 100 kg. żywności, którą w późniejszym terminie młodzież z PZC przekazała ok. 60 rodzinom w trudnej sytuacji materialnej .

Listopad
1.Porządkowanie cmentarza
Każdego roku nasze SKC wraz z PZC spotyka się na żukowskim Cmentarzu 2 listopada, aby włączyć się w modlitwę różańcową organizowana przez parafię Miłosierdzia Bożego. Każdego roku również wraz z SU organizujemy akcję PORZĄDKOWANIA CMENTARZA. W tym roku uczyniliśmy to w sobotę, 8 listopada. Młodzież z SU, SKC, PZC oraz dzieci ze świetlicy parafialnej pod opieka nauczycieli: Pani Aleksandry Łapy, Pani Joanny Giezek, Pani Joanny Wenty i Pana Janusza Cirockiego - opiekuna SU, zintegrowali się we wspólnym, szlachetnym działaniu !

2.Słodka wywiadówka

3. Pakietowanie opłatka i sianka
W piątek, 28 listopada, w godzinach wieczornych nasze SKC wraz z PZC z parafii Miłosierdzia Bożego w Żukowie, spotkaliśmy się w "Sali na górze" przy kościele, aby pakietować opłatek i sianko. Opłatek później został roznoszony przez parafian do rodzin z parafii, a sianko sprzedawaliśmy przed kościołem w grudniowe niedziele. Dochód ze sprzedaży przeznaczyliśmy na potrzeby funkcjonowania Świetlicy Parafialnej.

Październik
1.Warsztaty dziergania na drutach i szydełku
W dniach: 1 - 2 października 2014 Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Pępowie:
Teresa Komkowska
Urszula Bladowska
i Jadwiga Myszk
przeprowadziły w naszej szkole warsztaty, podczas których uczyliśmy się dziergać na drutach, aby później wykonać szalik, czapkę, rękawiczki na drutach czy tez szydełku
Naszym drogim Paniom z KGW - SERDECZNIE DZIĘKUJEMY !!!

2. Ukraina
"Ciepłe" prezenty dla uczniów z Śniatynia
3. Światowy Dzień Uśmiechu
Sprawozdanie z organizacji Światowego Dnia Uśmiechu

4.12 X 2014r.- Dzień Papieski
Każdego roku - w Dzień Papieski nasze SKC wraz z PZC włącza się w akcję Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia", polegającą na wsparciu uzdolnionej młodzieży z ubogich rodzin. W tym celu przeprowadziliśmy zbiórkę przed kościołem Miłosierdzia Bożego w Żukowie.

Wrzesień
1.Spotkanie integracyjno - formacyjne dla SKC i PZC
w "OSTRZYKU" w Ostrzycach: 26-27 września 2014
Siostra Agnieszka ze Zgromadzenia SS. Miłosierdzia w Kartuzach poprowadziła prelekcję nt. "Jaki powinien być wolontariusz" Siostra Małgorzata opowiedziała nam o Bł. Siostrze MARCIE WIECKIEJ, której grób znajduje się w ŚNIATYNIU - na Ukrainie. Nasze Gimnazjum współpracuje ze Szkołą w Śniatyniu.
Spotkaniu w Ostrzycach towarzyszyli nam nasi opiekunowie:
Ks. Proboszcz, Czesław Las i Pani Wicedyrektor Alicja Patoka oraz inni Nauczyciele Była wspólna modlitwa, wspólny śpiew …
Wspólny posiłek
Wspólne porządki

2."DZIEŃ CHŁOPAKA": 30 września 2014
30 września w naszym Gimnazjum obchodziliśmy "DZIEŃ CHŁOPAKA". Naszym Nauczycielom - mężczyznom wręczyliśmy słodki order z napisem: "WSPANIAŁY CHŁOPAK" , natomiast uczniów - chłopaków poczęstowaliśmy słodkościami.
Było dużo radości!

Rok szkolny 2013/2014
SZKOLNE KOŁO CARITAS im. Św. JOANNY BERETTY MOLLI
przy Publicznym Gimnazjum Nr 2 im. Jana Heweliusza w ŻUKOWIE istnieje już 9 rok i przez ten czas wciąż wciąga ogromne rzesze młodzieży w działania na rzecz wolontariatu.
W minionym roku 2012/13 było z nami ok. 70 osób.
Zapraszamy wszystkich chętnych, którzy nie boją się ofiarować swoich sił i nieco wolnego czasu dla drugiej osoby.
Opiekunem SKC jest P. Janina Fularczyk - Grota
Pracą Koła kierować będzie Zarząd , w którego skład wchodzą:
NATALIA BASTIAN kl. III d - przewodnicząca
NATALIA KOZYRA kl. II i -zastępca przewodniczącej
ANGELIKA ŁACHOWSKA kl. II c - sekretarz

ŚWIATOWY DZIEŃ CHOREGO

Młodzież ze Szkolnego Koła Caritas z naszego Gimnazjum (16 osób) wraz z opiekunami - Panią Olą Łapą i Panią Basią Dawidowską, w dzień poprzedzający Światowy Dzień Chorego, który przypada 11 lutego, odwiedziła Gdańskie Centrum Rehabilitacji w Dzierżążnie. Podczas dwugodzinnej wizyty, przekazała pacjentom Szpitala wykonane przez siebie laurki, w których zapisane zostało Orędzie Papieża Franciszka na Światowy Dzień Chorego oraz drobne słodkie upominki.
W Gdańskim Centrum Rehabilitacji w Dzierżążnie - na 6 oddziałach, hospitalizowanych jest ok. 200 pacjentów (w tym ok. 50 dzieci)
Odwiedziny osób chorych, wspólne rozmowy, modlitwa, stały się okazją do nawiązania bliższych relacji oraz kształtowania wrażliwości na ból i cierpienie drugiego człowieka.


LISTOPAD 2013

--"Pyszne ciasteczka na buciki dla dziecka" - to hasło, które towarzyszyło kolejnej, już tradycyjnej akcji SKC podczas wywiadówki, w środę, 13 listopada 2013. Młodzież z SKC samodzielnie upiekła różne pyszności: ciasta, rogaliki, babeczki... , które sprzedawała wraz z napojami - kawą lub herbatą rodzicom, którzy przybyli na wywiadówkę.
Obok sprzedaży ciast, przeprowadzono kolejną akcję - LOTERIĘ FANTOWĄ. Obu akcjom przyświecał ten sam cel - zakup butów zimowych dla najbardziej potrzebujących uczniów z naszej szkoły.
Łącznie zebrano: 727, 60 zł. ( 537,60 zł. - Loteria Fantowa + 190 zł. - sprzedaż ciast)
Powyższa kwota została wpłacona na Konto Rady Rodziców.
Wszystkich, którzy w jakikolwiek włączyli się w tę szczytną akcję SERDECZNIE DZIĘKUJEMY !
--W sobotę, 9 listopada 2013, zwyczajem lat poprzednich:
- przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego naszego Gimnazjum wraz z opiekunem - Panem Januszem Cirocki
- wolontariusze ze Szkolnego Koła Caritas wraz z opiekunami
- wolontariusze z Parafialnego Zespołu Caritas z parafii pw. Miłosierdzia Bożego
- Pani Alicja Patoka - zastępca dyrektora
podjęli wspólna akcję porządkowania cmentarza. Szczególną troska otoczyli groby zaniedbane. Na grobie harcerza Leona Zadurskiego i grobach zapomnianych przez bliskich - zapalili znicze, a wszystkich zmarłych polecili Bogu we wspólnej modlitwie.
--W czwartek, 7 listopada, w godz. 15.30 - 16.15 odbyły się WARSZTATY "DZIERGANIA NA DRUTACH" dla członków SKC, mające na celu opanowanie sztuki wykonania na drutach szalików dla osób bezdomnych.
Szaliki zostaną podarowane osobom bezdomnym z Trójmiasta w dniu Wigilii.
Warsztaty poprowadziły Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Pępowa:
- Pani Urszula Bladowska
- Pani Teresa Komkowska
oraz z Żukowa - Pani Halina Pionk
Po raz drugi podobne WARSZTATY zorganizowano dla wszystkich chętnych uczniów naszego Gimnazjum - w poniedziałek, 18 listopada br. w godz.: 15.30 - 18.00.
Naszym drogim Paniom instruktorkom serdecznie dziękujemy za skuteczną naukę i cenne wskazówki! Są już pierwsze owoce - z każdym dnie przybywa szalików, które niebawem będziemy mogli podarować osobom bezdomnym
--W Dzień Zaduszny, 2 listopada br, podobnie jak w poprzednich latach, Szkolne Koło Caritas włączyło się w modlitwę różańcową organizowaną na żukowskim cmentarzu przez parafię pw. Miłosierdzia Bożego w Żukowie.

PAŹDZIERNIK 2013

Pierwsze szkolenie członków SKC odbyło się 17 i 18 października br. w Warzenku i objęło ono najstarszą grupę wolontariuszy.
Szkolenie III stopnia przebiegało pod hasłem "Widzę więcej, patrzę sercem....".
Poruszano na nim temat rodzajów pomocy, jaką można nieść potrzebującym. Oczywiście propozycje i ciekawe pomysły tworzyli sami wolontariusze. Mieli też okazję zmierzyć się z problemem niepełnosprawności i postawić się na miejscu ludzi, którzy, na co dzień borykają się z niemałymi problemami, których my zdrowi często nie zauważamy. Wolontariusze musieli pokonać wyznaczone trasy, jako niewidomi o lasce, niepełnosprawni na wózku i o kulach, a także zaopiekować się osobą leżącą, sparaliżowaną.
Kolejne szkolenie, w dniach 21-22 października, 2013r., w Warzenku dotyczyło II stopnia, w których brali udział wolontariusze, którzy w kole są, co najmniej 2 lata. Nosiło ono nazwę: " Wolni 'od', wolni 'z', wolni 'dla'..."
Celem tych warsztatów było zrozumienie i poznanie słowa 'wolność', a czym jest wolność?
Wolność to nie rozkoszowanie się życiem, uważanie się za całkowicie niezależnych, lecz kierowanie się miarą prawdy i dobra, aby potem samemu stać się prawdziwym i dobrym, nie naruszając granicy wolności i niezależności drugiego człowieka.
Na szkoleniach oprócz pracy i zdobywania wiedzy, były również: gry i zabawy zespołowe, dyskusje na różne ciekawe tematy, prezentowanie działalności każdego z kół Caritas, w celu pokazania ile dobrych rzeczy chcemy i potrafimy zrobić dla innych oraz chcę współpracy w grupie.

WRZESIEŃ 2013

W pierwszy piątek miesiąca września rozpoczęliśmy nasza działalność Mszą świętą i pragniemy, aby dobry Bóg ubogacał nas i dodawał sił do działania.


Rok szkolny 2012/2013


Pracą Koła kieruje Zarząd , w którego skład wchodzą:
- BUTOWSKA SYLWIA kl. III h - przewodniczący
- BARZOWSKA ALICJA kl. III f - zastępca przewodniczącego
- STROMSKA ANNA kl. III j - sekretarz
Naszym opiekunem jest P. J. Fularczyk - Grota
Spotkania odbywają się w Sali 2b, co tydzień, w 3 terminach:
- środa godz. 14.35 - dla 50 osób
- środa godz. 15.25 - dla 12 osób
- piątek godz. 8.00 - dla 12 osób
Jest nas prawie 70 osób i wciąż zachęcamy, dołącz do nas!!!

Działania koła CARITAS


Co działo się w maju i czerwcu ?
I zaraz będzie koniec roku...
Póki co chcieliśmy jak najwięcej siły poświęcić ostatnim akcjom w tym roku a było ich niemało. Zrobiło się ciepło, więc potrzebna była mobilizacja a potem satysfakcja z dokonanych rzeczy prowadziła nas ku końcowi.
W maju podczas obchodów Dnia Otwartego w naszej szkole, Natalia, Nikola, Oliwia i Magda zachęcały młodzież, aby dołączyli do naszego grona, jak tylko będą naszymi uczniami, częstując w zamian pysznymi babeczkami wykonanymi przez naszych kolegów i koleżanki.
W tym roku po raz pierwszy zainicjowaliśmy nasz udział w pieszej pielgrzymce z Żukowa do Wejherowa, gdzie podczas drogi wolontariusze nieśli dzielnie chorągwie z napisem WIARA, NADZIEJA, MIŁOŚĆ.
Zaangażowaliśmy się też w obchody Bożego Ciała w parafii, prowadząc dzieci do sypania kwiatków w trakcie procesji i całej oktawy.
Czerwiec, jest w naszej tradycji poświęcony akcjom na rzecz dzieci.
Był i festyn w naszej parafii Miłosierdzia Bożego, a na nim konkursy i nagrody dla ponad 250 dzieciaków w wieku od 0 - 16 lat. Był także XIX Wojewódzki Turniej Gier i Zabaw Ruchowych dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej , zorganizowany przez Ośrodek Szkolno - Wychowawczy z Żukowa.
Byliśmy wszędzie tam gdzie nas potrzebowali.
Czerwiec kończyliśmy akcją w Realu. Pakowaliśmy zakupy przy kasach i zbieraliśmy pieniądze dla Fundacji Okaż Serce Dzieciom i Osobom Niepełnosprawnym.
Co działo się w marcu i kwietniu ?
Okres wiosny okazał się równie pracowity, choć znaleźliśmy jeszcze trochę czasu, aby ubogacić się wewnętrznie i przygotować się duchowo do nadchodzących Świąt Wielkanocnych
Przed świętami wielkanocnymi wraz w Parafialnym Zespołem Caritas przygotowaliśmy palmy wielkanocne, które w niedzielę palmową były rozprowadzane przed każdą Mszą świętą. Zaś w okresie Wielkiego Tygodnia, wzięliśmy czynny udział w rekolekcjach wielkopostnych, przygotowaliśmy rozważania Drogi Krzyżowej oraz czuwaliśmy na zmianę przed Najświętszym Sakramentem i Panem Jezusem w grobie.
W kwietniu zorganizowaliśmy w szkole po raz kolejny "Słodką wywiadówkę", a zebrane datki przeznaczyliśmy na wsparcie dla naszego ucznia.
W Tygodniu Miłosierdzia (8-12 kwietnia), zbieraliśmy środki czystości które przekazaliśmy do Hospicjum w Gdyni wraz z pieniędzmi zebranymi podczas "Pól nadziei" - akcja rozdawania żółtych żonkili.
W maju nasi wolontariusze zaangażowali się w obchody Bożego Ciała,
Co działo się w marcu?
BIEDRONKA
8. i 9. marca 2013 roku odbyła się akcja "TAK POMAGAM" , na której zbieraliśmy suchą żywność. Akcja ta odbyła się w BIEDRONCE w Żukowie. Przy wejściu rozdawaliśmy ulotki , dzięki którym ludzie robiący zakupy wiedzieli o aktualnej akcji . Żywność jaką zebraliśmy w koszu przy wyjściu , oddaliśmy do jadłodajni w Sopocie, prowadzonej przez CARITAS Archidiecezji Gdańskiej. Tam dostali ją ludzie bezdomni i ubodzy z terenu Trójmiasta.
W akcji wzięło udział 24 Wolontariuszy i zebrano łącznie 210 kg suchych produktów: cukru, ryżu, mąki i makaronów oraz dżemy, oleje, słodkości, herbaty, konserwy, mleko, majonezy i inne.
Co działo się w lutym?
Mało, a to dlatego, że czekaliśmy już na ferie, po ciężkiej pracy podczas semestru I jako wolontariusze i uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 2 .
Byliśmy w Realu po raz 6, w dniach 1-2 luty, pakując zakupy i zbierając datki na Fundację "Okaż Serce Dzieciom i Osobom Niepełnosprawnym", z którą współpracujemy już od października.
Przygotowaliśmy też "Spotkanie Seniorów"-
Po raz IV odbyło się spotkanie dla Seniorów z Żukowa w hali sportowo- widowiskowej naszej szkoły. We współpracy z Parafialnym Zespołem Caritas z Parafii WNMP, Pracownikami GOPS i GOK Żukowo, przygotowaliśmy salę do tej uroczystości, kwiatki - upominki, dla zaproszonych gości i obsługiwaliśmy ich. Towarzyszyliśmy im także w tańcach i posprzątaliśmy po zakończonej uroczystości.

Co działo się w styczniu?
Udział w ORSZAKU TRZECH KRÓLI - Wspólnie ze społecznością Żukowa, wieloma szkołami, parafiami i młodzieżą z Gimnazjum włączyliśmy się w Orszak Trzech Króli, który po raz I odbył się w Żukowie.
* Wycinaliśmy gwiazdki - które uczestnicy składali w darze Panu Jezusowi w żłóbku, ze swoimi darami, prośbami lub słowami wdzięczności
* Pakowaliśmy gwiazdkowe pierniczki, które każdy uczestnik Orszaku otrzymał w zamian za złożoną gwiazdkę u stóp Małego Jezuska
* Rozdawaliśmy korony, śpiewniki i gwiazdeczki podczas orszaku na ulicach Żukowa
Akcja "Wspólne kolędowanie " - 28 stycznia odwiedziliśmy Domy Seniora "Nestor" w Żukowie, oraz "Wrzos" w Hopowie z kolędami przygotowanym przez młodzież pod opieką P. Beaty Łapy
Akcja "Wspieramy naszych uczniów" - Wspólnie z Radą Rodziców przygotowaliśmy ciasta i kawę, które podczas wywiadówki 29 stycznia 2013r. - sprzedawano. Zebrano 505zł. Dochód przeznaczono dla 2 uczniów naszej szkoły.

Tradycyjnie, byliśmy już po raz 5 w Realu (25-26 stycznia).
Co działo się w grudniu?
Akcja "Pierniki od Mikołaja"-dnia 6 grudnia - wolontariusze w strojach mikołajkowych, chodzili po szkole i rozdawali własnoręcznie upieczone pierniczki, zbierając jednocześnie słodkości, na paczki świąteczne dla podopiecznych Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Żukowie. Zebraliśmy łącznie ponad 21 kg słodkości- za co dziękujemy uczniom i nauczycielom naszej szkoły.
Udział wUroczystej Gali Wolontariatu. Z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza pojechaliśmy 10 grudnia do Opery Bałtyckiej w Gdańsku, gdzie Caritas Archidiecezji Gdańskiej przygotował uroczyste spotkanie i koncert dla wolontariuszy.

Koncert charytatywny "Artyści Dzieciom""- 16 grudnia 2012r. w czasie koncertu, przygotowanego przez p. Dominikę Miązkowską, licytowano różne dary, rozdawano ciasto i zbierano datki na Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Żukowie, zebrano 3400 zł .
Rozdawanie obrazków podczas Rorat w parafii MB. Codziennie rano w godz. od 6.40 do 6.50 wszystkie dzieci chodzące na roraty, otrzymywały obrazki. W tym roku przedstawiające postacie świętych, o których później słyszeli podczas kazania.
Sprzedaż świec "Caritas", kalendarzy parafii MB, oraz sianka wigilijnego przez 2 niedziele przed kościołem "Miłosierdzia Bożego" w Żukowie.
Sprzątanie kościoła i przygotowanie żłóbka przed Świętami Bożego Narodzenia - w parafii MB- 22 i 24 grudnia 2012.
Tradycyjnie też byliśmy już po raz 4 w Realu (15-16 grudnia).
Co działo się w listopadzie?
Akcja "Cmentarz" -polegająca na wspólnej modlitwie różańcowej na cmentarzu w Żukowie dnia 2 listopada o godz. 18.00 oraz porządkowaniu grobów zaniedbanych i zapomnianych przez innych, w sobotnie przedpołudnie 10 listopada 2012- w Żukowie
Zbiórka pieniężna wspierająca chrześcijan w Egipcie- w parafii MB- 11 listopada 2012r po Mszach św.
Akcja "Dzień Seniora""- 14 listopada odwiedziliśmy Domy Seniora "Nestor" w Żukowie, "Wrzos" w Hopowie oraz "Tęcza" w Przyjaźni z przedstawianiem przygotowanym przez naszą młodzież pod opieką P. Aleksandry Łapy
Turniej Kół Gospodyń Wiejskich oraz Turniej Tańca Towarzyskiego- kilkoro naszych wolontariuszy pomagało Organizatorom w czasie imprez odbywających się na hali sportowo- widowiskowej w naszej szkole.
Co działo się w październiku?
-Akcja "Inauguracja Pól Nadziei" - polegająca na wspólnym sadzeniu żonkili z PKC, księdzem proboszczem parafii Miłosierdzia Bożego - Cz. Las, opiekunami: p. Fularczyk i p. Dawidowską oraz P. Dyrektor A. Patoką na placu przy Kościele - 29 września 2012, które na wiosnę zostaną ofiarowane darczyńcom wspierającym Hospicjum

-"Tydzień Miłosierdzia" -w naszej szkole, młodzież przygotowała tablicę z hasłami na każdy dzień, aby uwrażliwić młodzież na człowieka, który jest obok nas.
-"Dzień Papieski"
-przygotowano tablicę, która stanęła w holu głównym, na piętrze
-zbiórka przed kościołem MB dla uzdolnionej młodzieży- dn. 14 października po każdej Mszy św.
-zbiórka w Gimnazjum - Akcja "Góra złotówki"- podczas Apelu, poświęconego postaci " Jana Pawła II-Papież Rodziny" 16 października 2012. Zebraną kwotę 236,53 zł, przeznaczono na stypendia dla uzdolnionej młodzieży z ubogich rodzin, akcja prowadzona przez Fundację Wielkie Dzieło Tysiąclecia.
Akcja "Zakupy w Realu"
Co miesiąc w 1 weekend młodzież ze Szkolnego Koła Caritas poświęca swój czas, aby pojechać do hipermarketu "Real" w Gdańsku Osowie. Młodzież stoi przy kasach, pakuje zakupy za co otrzymuje pieniądze na Fundację "OKAŻ SERCE DZIECIOM I OSOBOM NIEPEŁNOSPRAWNYM". Każda włożona złotówka cieszy młodzież, ale również zachęca do dalszych akcji. Zebrane pieniądze są wysyłane do Fundacji i przeznaczone na leczenie dzieci i osób niepełnosprawnych, zakup sprzętu rehabilitacyjnego dla nich lub wykupienie obiadów dla uczniów szkół podstawowych z ubogich rodzin.
Miejmy nadzieje, że nie zabraknie nam chęci i zapału do dalszej pracy.
Byliśmy tam już w dniach: 12-13 i 26- 27 październik,16-17listopad, 14-15 grudzień, 25-26 styczeń oraz 1-2luty

Opracowała Oliwia Rosener
-Stałe "Akcje", w których uczestniczą członkowie SKC w tym roku szkolnym
-Koleżeńska pomoc w nauce przez cały rok - w tym roku obejmujemy pomocą kilku uczniów naszego gimnazjum.
-wyjazdy do Domu Dziecka w Kartuzach
( 1-2 razy w miesiącu, ok. 12 uczniów + opiekun Barbara Dawidowska ) organizowanie pomocy w nauce, wspólnych zabaw, spacerów,
-stałe odwiedziny (każdego dnia tygodnia) w przedszkolu " Krasnoludek" w Żukowie, gdzie młodzież, włączyła się w akcję "Cała Polska czyta dzieciom"( zwykle ok. 26 uczniów)
-stałe odwiedziny , 2-4 razy w miesiącu, dzieci przebywających w Ośrodku Szkolno - Wychowawczym w Żukowie ( ok. 4 uczniów- bierze udział w zajęciach plastycznych i świetlicowych )
-Stała pomoc w prowadzeniu Świetlicy Parafialnej- w każdą sobotę miesiąca.
-Pomoc parafii MB w Żukowie i realizowanie wielu wspólnych działań wraz z Parafialnym Kołem Caritas
-Szkolenia wolontariuszy
W celu dobrego przygotowania do podejmowania różnego rodzaju działań, członkowie Koła uczestniczą w cotygodniowych spotkaniach. W październiku'2012r. nowi członkowie SKC (tj.48 osób, podzielonych na 2 terminy 17 i 26-ego października) uczestniczyli w szkoleniu I stopnia: "Wyobraźnia Miłosierdzia" - na terenie szkoły, prowadzony przez p. Alicję Szostek i ks. Piotra Brzozowskiego. W październiku część młodzieży, która jest już 2-gi rok w naszym kole, wyjechała do Warzenka na kolejny stopień szkolenia "Wolni dla..., wolni od..., wolni z..." (10 osób). W listopadzie w tym też miejscu odbyło się szkolenie III- go stopnia, dla najdłużej działających (5 osób) pt. "Widzę więcej - patrzę sercem" Jest jeszcze kilka osób które czekają na szkolenie II stopnia w Warzenku, które ma odbyć się na wiosnę.

Rok szkolny 2011/2012
SZKOLNE KOŁO CARITAS im. Św. JOANNY BERETTY MOLLI przy Publicznym Gimnazjum Nr 2 im. Jana Heweliusza w ŻUKOWIE istnieje już od prawie 7 lat i przez ten czas wciąż wciąga ogromne rzesze młodzieży w działania na rzecz wolontariatu.
W minionym roku 2011/12 było z nami 37 osób.
Opiekunami były Panie SKC:
ALICJA PATOKA, ALEKSANDRA ŁAPA, DANUTA DOBOSZ
oraz JANINA FULARCZYK - GROTA

Pracą Koła kierował Zarząd , w którego skład wchodzili:
- MATEUSZ PIELOWSKI kl. III h - przewodniczący
- ALICJA BARZOWSKA kl. II f - zastępca przewodniczącego
- ALICJA LEWAŃCZYK kl. II j - sekretarz

Szkolne Koło CARITAS nawiązało współpracę z następującymi instytucjami i organizacjami pozaszkolnymi: - parafią "Miłosierdzia Bożego" w Żukowie - Domem Dziecka w Kartuzach - Ośrodkiem Szkolno - Wychowawczym w Żukowie - Domem Seniora "Nestor" w Żukowie - Schroniskiem dla bezdomnych w Bilowie k. Kartuz - Sklepem " Selgros" Zorganizowaliśmy prawie 30 akcji w których pomagaliśmy, tym, którzy nas potrzebowali , np.: * "Dzień Papieski" *Akcja "Pól Nadziei" * Akcja "Cmentarz" * Rozdawanie dzieciom obrazków podczas Rorat - w parafii MB * Akcja "Telefon na misje" *"Biała bransoletka" * Akcja: "I Ty możesz zostać św. Mikołajem" * Akcja "Potrzebujący, jest obok nas" * Akcja "Walentynki" * "Ad Gentes" *Akcja "Mecz" * Akcja "Palmy" * Zbiórka Żywności w ramach Akcji "Tak pomagam"- w markecie "Selgros" w Gdańsku W niektórych akcjach, łączymy siły z Parafialnym Zespołem CARITAS, działającym przy parafii "Miłosierdzia Bożego" w Żukowie i pomagamy im w różnych przedsięwzięciach np: *pakietowaniu Opłatka i sianka wigilijnego, *Sprzedaż świec "Caritas", kalendarzy parafii MB, oraz opłatka i sianka wigilijnego przed kościołem *Sprzątanie kościoła i przygotowanie żłóbka przed Świętami Bożego Narodzenia *Przygotowanie "Ciemnicy" na Wielki Czwartek * Adoracja Najświętszego Sakramentu w Wielki Piątek i w Wielką Sobotę *Przygotowanie dekoracji i konstrukcji Ołtarza na Boże Ciało Uwieńczeniem naszej rocznej pracy był udział w "Pikniku dla niepełnosprawnych", odbywającym się w Gimnazju, a przygotowanym przez PZC. Brało tam udział 92 osoby, a w tym: 31 niepełnosprawnych i 61 wolontariuszy (14 naszych uczniów i 14 naszych nauczyciel). Jesteśmy wszyscy Bogu wdzięczni za siły, którymi nas obdarza do czynienia dobra, wszędzie tam gdzie nas potrzebują. I pragniemy pomagać dalej, w związku z czym, zapraszamy do naszego Koła każdą osobę, która pragnie zostać wolontariuszem.
Zainteresowanych zapraszamy na spotkani, którea odbywają się w środy o godz. 14.25 w Sali 2B