Urodziny naszego patrona
28 stycznia w naszej szkole obchodzimy urodziny Jana Heweliusza. Każdego roku mają one inną formułę - konkursy, gazetki, występy artystyczne. W tym roku postanowiliśmy uczcić pamięć patrona gimnazjum, zapraszając aktora, pasjonata astronomii i historii Michała Juszczakiewicza. Inicjatorką i organizatorką tego spotkania była Grażyna Czechowska. Nasz gość napisał scenariusz i wyreżyserował film "Jan Heweliusz Gdańszczanin". Premiera odbyła się 27 stycznia 2012 roku. Jego dzieło jest 43 minutowym fabularyzowanym dokumentem edukacyjnym, zrobiony jest techniką tzw. green boxu, tzn. aktorzy grają na tle zieleni, potem wycina się tło i wprowadza parawanowe dekoracje, w tym przypadku starych grafik, miedziorytów, zdjęć, które autor wyszukał w Bibliotece Gdańskiej Polskiej Akademii Nauk i użył ich do komputerowych animacji, dzięki nim widzowie przenoszą się do XVII-wiecznego Gdańska. Film przedstawia wiele scen z życia prywatnego Heweliusza, jak choćby pożar jednej z jego kamienic, jest też wiele fragmentów dotyczących odkryć naukowych. Poznajemy też jego dwa obserwatoria, pokazane są domy i słynna, wielka luneta. Autor stworzył opowieść adresowaną do młodzieży, jednocześnie pogodził element edukacyjny z artystycznym.
Należy dodać, że film zdobył srebrną nagrodę na konkursie w Chinach. W kategorii " Stories of Scientists" z polskim filmem rywalizowało 7 produkcji. Film został wyprodukowany przez Fundację Gdańską, przy wsparciu finansowym Miasta Gdańska oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Dziękujemy Panu Michałowi Juszczakiewiczowi za wspaniałą wizytę w naszym gimnazjum oraz przekazane nam upominki, tj. płytę DVD z filmem oraz materiałami edukacyjnymi.
Grażyna Czechowska - autorka artykułu