SAMORZĄD UCZNIOWSKI

2019/2020
Zarząd Samorządu Uczniowskiego:
Bartosz Szwed kl. 8A - Przewodniczący SU
Anna Wolf kl. 8D - Z-ca Przewodniczącego SU
Weronika Wiczling kl. 8D - Sekretarz SU


2015/2016
Zarząd Samorządu Uczniowskiego:
Dorota Kreft kl. IIIc - Przewodnicząca SU
Martyna Wiczling kl. IIh - Z-ca Przewodniczącego SU
Daria Szweda kl. IIh - Sekretarz SU
Jesteśmy na facebooku - zobacz
2014/2015
Dnia 16 czerwca 2014 roku odbyły się wybory do Zarządu Samorządu Uczniowskiego. Na podstawie wyników głosowania ustalony został nowy skład zarządu:
Przewodniczący SU - Dymitr Ostrowski z klasy III f,
Zastępca - Kinga Lis z klasy III d
Sekretarz - Nikola Kroll z klasy III i

Jesteśmy na facebooku - zobacz
2013/2014
Działania samorządu
6. Projekt "Gwiazdka dla Afryki"
Za udział w ogólnopolskim projekcie "Gwiazdka dla Afryki" Publiczne Gimnazjum nr 2 im. Jana Heweliusza w Żukowie otrzymało Certyfikat Społecznie Zaangażowanej Placówki w roku szkolnym 2013/2014. Projekt miał na celu uwrażliwić uczniów na problemy współczesnego świata i potrzeby dzieci w krajach globalnego Południa. Celem projektu było przekazanie młodzieży wiedzy na temat działań humanitarnych podejmowanych przez UNICEF na świecie, a także kształtowanie postawy zaangażowania społecznego wśród młodych ludzi. W ramach akcji zbierane były także fundusze na kampanię szczepień dzieci w Sierra Leone.


5. Pomoc dla ofiar tajfunu Haiyan
Niewyobrażalny w skutkach tajfun uderzył w Filipiny. Jego niszczycielską moc odczuło i jeszcze długo będzie odczuwać co najmniej 13,2 mln osób, w tym aż 5,5 mln dzieci! 1,8 mln Filipińczyków zostało zmuszonych do opuszczenia domów.
UNICEF jest na miejscu i niesie pomoc od początku kryzysu. Samorząd Uczniowski zorganizował wśród uczniów zbiórkę pieniędzy, które przekazane zostaną tej organizacji na ratowanie życia i zdrowia dzieci na Filipinach.

4. Narodowe Święto Niepodległości
11 listopada 2013 roku Samorząd Uczniowski wziął udział w uroczystej Mszy świętej z okazji Narodowego Święta Niepodległości, która odbyła się w kościele pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego w Żukowie. Po Mszy wszyscy jej uczestnicy udali się przed pomnik Jana Pawła II, gdzie odmówili dziesiątkę różańca w intencji naszej Ojczyzny.
3. Sprzątnie grobów
W sobotnie przedpołudnie, 9 listopada, przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego udali się na cmentarz Parafii pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Żukowie, gdzie pomogli członkom szkolnego koła Caritas w sprzątaniu grobów, zapalili znicze, pomodlili się i uczcili zmarłych chwilą ciszy.
2. Dyskoteka integracyjna
24 października Samorząd Uczniowski zorganizował dyskotekę szkolną. Trzygodzinne taneczne szaleństwo przy dobrej muzyce miało zintegrować pierwszoklasistów i włączyć ich w życie gimnazjalnej społeczności. Zadanie zostało wykonane. Wszyscy, jak jedna wielka gimnazjalna rodzina, doskonale się bawili. Czwartkowy wieczór pokazał, że czas spędzony w gimnazjum to nie tylko sprawdziany, kartkówki i testy, lecz również wspólna zabawa, podczas której ładujemy swoje akumulatory, by móc codziennie podejmować trud nauki.

1.Dzień Edukacji Narodowej
15 października 2013 roku uroczyście obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego witali przychodzących do pracy nauczycieli, pracowników administracji i obsługi czerwonymi różyczkami. Podczas długiej przerwy Dyrekcja, nauczyciele oraz pozostali pracownicy naszej szkoły zebrali się w pokoju nauczycielskim, gdzie rozpoczęła się przygotowana przez gimnazjalistów część artystyczna. Przewodniczący SU wręczyli Dyrekcji kwiaty symbolizujące wdzięczność wszystkim pracownikom gimnazjum. Uczniowie odegrali też humorystyczną scenkę teatralną, którą przygotowali pod okiem pani Agnieszki Hirsz. Po występie głos zabrała pani Dyrektor Mirosława Żołna, która złożyła wszystkim serdeczne życzenia.

Zgodnie ze Statutem Szkoły w naszym gimnazjum funkcjonuje Samorząd Uczniowski, który tworzą wszyscy uczniowie naszej szkoły. Spośród nich corocznie w demokratycznych wyborach wybiera się przedstawicieli klas. W tym roku jest ich dwudziestu siedmiu. To oni we wrześniu sporządzają i opiniują plan pracy SU, który będą realizować przez cały rok szkolny. Do ich zadań należy m.in. organizacja uroczystości i imprez szkolnych, dyskotek, konkursów oraz udział w akcjach charytatywnych.
Pod koniec roku szkolnego odbywają się wybory Zarządu Samorządu Uczniowskiego, które poprzedza tygodniowa kampania wyborcza, podczas której kandydaci mogą zaprezentować swoje sylwetki i programy wyborcze. W czerwcu wybrany został Zarząd SU na rok szkolny 2013/2014 w składzie:
Przewodnicząca SU: Rita Ostrowska kl. III i
Zastępca Przewodniczącego SU: Bartosz Ranachowski kl. II i
Sekretarz: Nikola Kroll kl. II i
Opiekunem SU jest Pan Janusz Cirocki
Adres mailowy Samorzadu Uczniowskiego:
samorzad20@wp.pl

Plan Pracy SU 2012/13

Działania i inicjatywy SU w roku szkolnym 2012/2013

Wybory Zarządu Samorządu Uczniowskiego
13 czerwca 2013 roku odbyły się wybory Zarządu Samorządu Uczniowskiego na rok szkolny 2012/2013. W głosowaniu wzięło udział 457 uczniów. Na podstawie wyników ustalony został skład Zarządu SU, który przedstawia się następująco:
- Przewodniczący SU: Rita Ostrowska kl. II i
- Zastępca Przewodniczącego SU: Bartosz Ranachowski kl. I i
- Sekretarz SU: Nikola Kroll kl. I i

Dyskoteka integracyjna
04.10. - Dyskoteka szkolna
Z okazji ślubowania klas pierwszych, które odbyło się 2 października w Dworze Artusa
w Gdańsku, Samorząd Uczniowski zorganizował dyskotekę szkolną, której celem była integracja uczniów wszystkich klas. Muzyka i dobra zabawa zatarły granice między młodszą i starszą młodzieżą, a wszyscy tworzący dyskotekowy klimat stali się jedną wielką gimnazjalną rodziną. Trzygodzinne dyskotekowe szaleństwo zakończyło się o godz. 20.00, kiedy z głośników wybrzmiał utwór "To już jest koniec" z repertuaru Elektrycznych Gitar, po którym wszyscy razem posprzątali salę, w której się bawili. Następnego dnia, znając się już nie tylko ze szkolnej ławki, uczniowie wrócili do swoich obowiązków, nie mogąc się doczekać kolejnej wspólnej imprezy.
Dzień Edukacji Narodowej
Dnia 12 października 2012 roku w naszym gimnazjum uroczyście obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Na przychodzących do pracy nauczycieli, pracowników administracji i obsługi czekały róże, które, z najlepszymi życzeniami, wręczali przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego. Podczas długiej przerwy Dyrekcja, nauczyciele oraz pozostali pracownicy naszej szkoły zgromadzili się w pokoju nauczycielskim, gdzie rozpoczęła się przygotowana przez gimnazjalistów część artystyczna. Po przemówieniu Klaudii Niedzielskiej i wręczeniu pani Dyrektor kwiatów symbolizujących wdzięczność wszystkim pracownikom gimnazjum, uczniowie odegrali humorystyczną scenkę teatralną. Podczas uroczystości mieliśmy przyjemność posłuchać także piosenek w wykonaniu Beaty Bach i Darii Okuniewskiej. Pani Dyrektor w swoim przemówieniu podziękowała zebranym za ich dotychczasową pracę oraz życzyła dalszych sukcesów w życiu zawodowym i osobistym.
Listopad miesiącem zadumy
Nastrój Święta Zmarłych wprowadza nas w czas zadumy. Wspominamy tych, których już z nami nie ma. Jak co roku przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego udali się na Cmentarz Żołnierzy Radzieckich w Żukowie, gdzie zapalili znicze i uczcili poległych chwilą ciszy.
Góra grosza
Od 26 listopada do 7 grudnia w naszej szkole trwała zbiórka pieniędzy na "Górę Grosza". Akcję tę już po raz 13. organizowało Towarzystwo "NASZ DOM", które do tej pory zebrało ponad 21 milionów złotych. Jeden grosz znaczy niewiele, ale potężna góra grosza może przyczynić się do poprawy losu dzieci, które zostały odseparowane od rodzinnego domu, od swoich najbliższych. Celem akcji jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie i dofinansowanie rodzinnych domów dziecka i rodzin zastępczych. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu wszystkich uczniów naszego gimnazjum w ciągu 2 tygodni udało się zgromadzić 61 986 groszy, które przekazane zostaną Towarzystwu "Nasz Dom".
Przegląd Gazetek Klasowych
Z okazji urodzin naszego patrona Samorząd Uczniowski tradycyjnie zorganizował konkurs na najładniejszą gazetkę klasową związaną tematycznie z osobą Jana Heweliusza. W rywalizacji wzięło udział siedemnaście klas. 28 stycznia reprezentanci SU pod opieką p. Janusza Cirockiego ocenili kreatywność uczniów i staranność wykonania prac. Zwycięzcą została klasa II c. Gratulujemy.