Narodowe Czytanie Aleksandra Fredry w naszej szkole

8 września 2013r. włączyliśmy się do zainicjowanej w zeszłym roku przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego akcji Narodowego Czytania. W ubiegłym roku czytaliśmy Pana Tadeusza na forum szkoły, tegoroczną akcję rozszerzyliśmy dla społeczeństwa naszej gminy. Do czytania wspaniałych dzieł Aleksandra Fredry zaprosiliśmy osoby z różnych środowisk życia społecznego, tj. polityków, księży, artystów, nauczycieli oraz przedstawicieli innych zawodów.

Z bogatego dorobku hrabiego Fredry zostały wybrane fragmenty dzieł znanych i mniej popularnych, aby przybliżyć je publiczności. Nie mogło zabraknąć Zemsty, której sztandarowe role Cześnika, Rejenta, Papkina, Wacława, Klary i Podstoliny wspaniale zaprezentowali: Janusz Stoppa, Paweł Szablowski, Robert Redlicki, Janusz Cirocki, Beata Łapa i Elżbieta Stormowska. Inni przeczytali fragmenty znanych komedii - Dożywocie i Geldhab oraz bajki i wiersze znane wszystkim - Paweł i Gaweł, Bajka o sowie, Bajeczka o osiołku i te mniej popularne wśród szerszej rzeszy odbiorców - Zysk i strata, Wspomnienie, Do redakcji Kuźni, Trzeba by, Motyl, Żona i Gościnne role. Wspaniała interpretacja aktorska tych utworów sprawiła, że widownia i czytający świetnie się bawili. Nie mogło być inaczej - Aleksander Fredro to wspaniały obserwator rzeczywistości i mistrz humoru. Doskonale to pokazali w swoich wystąpieniach: Adam Okrój, ks. Czesław Las, ks. Ireneusz Bradtke, Wiesława Toczyńska, Aleksandra Kobiela, Krystyna Weber, Anna Borowicz, Kinga Kołecka-Konkol, Danuta Trawicka, Mirosława Żołna, Janusz Stoppa, Grażyna Czechowska - pomysłodawczyni i organizatorka przedsięwzięcia.

Bohaterowie niedzielnego wieczoru otrzymali zasłużone brawa oraz wiele ciepłych słów podziękowania za wspaniałe chwile literackiego relaksu. Wszyscy otrzymali pamiątkowy stempel, ponieważ szkoła otrzymała okolicznościową pieczęć z Biura Kultury i Dziedzictwa Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Następna edycja Narodowego Czytania już za rok. Niewątpliwie przystąpimy do niej, z całą pewnością w nowej odsłonie, aby dotrzeć jeszcze do szerszych kręgów publiczności niż w tym roku.
Grażyna Czechowska